Facebook

Platinum Sponsor

Silver Sponsor

Committee

ICSJ2022 Steering Committee

General Chair:

Beomjoon Kim (The University of Tokyo)

Vice Chair:

Taiji Sakai (FICT LIMITED)

Chris Bailey (University of Greenwich)

Program Chair:

Eiji Higurashi (Tohoku University)

Hideyuki Nawata (Nissan Chemical Corporation)

Kazuyuki Nakagawa (Renesas Electronics Corporation)

Conference Relations Chair:

Shinya Takyu (LINTEC Corporation)

Kiyokazu Yasuda (Osaka University)

Shigenori Aoki (LINTEC Corporation)

Promotion Chair:

Takaaki Ishigure (Keio University)

Yutaka Uematsu (Hitachi, Ltd.)

Hideyuki Nasu (Furukawa Electric Co., Ltd)

Financial Chair:

Yoshitomo Ono (LINTEC Corporation)

Hidetoshi Numata (IBM Research - Tokyo)

Sponsor-Care Chair:

Tomoyuki Hatakeyama (Toyama Prefectural University)

Satomi Kawamoto (Namics Corporation)

Publication/Web Chair:

Junichi Inoue (Kyoto Institute of Technology)

Kei Murayama (Shinko Electric Industries Co., Ltd.)

Arrangement Chair:

Takashi Hare (Toray Engineering Co., Ltd.)

Kentaro Kaneko (Ritsumeikan University)

Takahiro Matsubara (KYOCERA Corporation)

 

Domestic Committee Members

Hiroshi Yamada (Toshiba Corporation)

Yoshio Nogami (Nogami Inter Connect Co.,Ltd)

Daisuke Iguchi (FUJIFILM Business Innovation Corp.)

Katsumi Terada (Toray Engineering Co., Ltd.)

Shoji Uegaki (Amkor Technology Japan, Inc.)

Mitsuaki Katagiri (Micron Memory Japan, Inc.)

Yasumitsu Orii (Nagase & Co., Ltd.)

Naoko Araki (Daicel Corporation)

Yasuhiro Ikeda (Hitachi, Ltd.)

Kenji Takahashi (AIST)

Masafumi Yokoyama (SCIOCS Co., Ltd.)

Hajime Kimura (Nissan Motor Co., Ltd.)

Ryo Sakamaki (AIST)

Yoichiro Kurita (Tokyo Institute of Technology)

Masayoshi Yamamoto (Nagoya University)

Kraisorn Throngnumchai (Kanagawa Institute of Technology)

Chinami Marushima (IBM Japan, Ltd.)

Shigeru Nakagawa (Tokyo Institute of Technology)

 

Advisor: Kanji Otsuka (Meisei University)

Advisor: Tadatomo Suga (Meisei University)

Advisor: Kishio Yokouchi (JIS / Kanto Gakuin University / IEEE)

 

International Committee Members

Rolf Aschenbrenner (Fraunhofer-IZM, Germany)

Klaus Pressel (Infineon Technologies AG., Germany)

Keith Newman (Hewlett-Packard Company, USA)

Kannan Raj (Oracle Corporation, USA)

Ming Li (Shanghai Jiaotong University, China)

Dongkai Shangguan (National Center for Advanced Packaging, China)

S.W. Ricky Lee (Hong Kong University of Science and Technology)

William Chen (ASE Group, USA)

C. P. Wong (Chinese University of Hong Kong, China)

Bert Jan Offrein (IBM Research Zurich, Switzerland)

Mehdi Asghari (Mellanox Technologies, Ltd., USA)

Alfred Yeo (Infineon Technologies Asia Pacific Pte Ltd)

Yinghui Wang (Chinese Academy of Sciences)

Hsiao-Chin Lan (Centera Photonics Inc.)

Scott Bickham (Corning Optical Communications)

Richard Pitwon (Resolute Photonics Ltd.)

Kevin Burt (Samtec Inc.)

 

Advisor: Ke-Yun Bi (China semiconductor industry association, China)

Advisor: Jusheng Ma (Tsinghua University, China)



Official Sponsors

In cooperation with:

Grant funding from:

Back to top page